Iš ko pagamintas stacionarus vandens nugeležinimo filtras?

vandens nugeležinimas

Ar kada žiūrėjote į savo namų ūkio vandens nugeležinimo sistemą ir pagalvojote, kas gi slypi to paslaptingo mėlyno baliono viduje? Turbūt daugelis mūsų tiesiog džiaugiamės švariu vandeniu, nesigilindami į techninius dalykus. Tačiau šiandien pakelkime šio įrenginio „dangtelį” ir pažiūrėkime, kas gi sukasi jo viduje!

Lietuvoje geležis vandenyje – tai kasdienė realybė daugeliui šeimų, ypač gyvenantiems regionuose. Rudos dėmės ant santechnikos, nemalonus skonis ir kvapas, drabužių sugadinimas – pažįstamos problemos? Vandens nugeležinimo filtrai tapo tikru išsigelbėjimu lietuviams, kovojantiems su geležimi prisotintu vandeniu. Bet iš ko jie pagaminti?

Stacionaraus vandens nugeležinimo filtro sandara

Tas mėlynas balionas, kurį matote savo rūsyje ar techninėje patalpoje, nėra tik paprastas indas. Jo viduje vyksta tikra chemijos ir fizikos magija! Štai pagrindiniai komponentai:

  1. Slėginis korpusas. Visų pirma, tas mėlynas „balionas” yra specialus slėginis indas, pagamintas iš tvirto polimerinio kompozito. Jis turi atlaikyti vandens spaudimą ir nesutrūkinėti metų metus. Spalva nėra atsitiktinė – mėlyna spalva padeda apsaugoti vidines medžiagas nuo UV spindulių, jei filtras montuojamas apšviestoje vietoje.
  2. Valdymo galvutė. Ant baliono viršaus montuojama valdymo galvutė – mechaninis ar elektroninis prietaisas, kuris kontroliuoja filtro darbą, regeneracijos ciklus ir vandens srautą. Ji – tarsi filtro smegenys!
  3. Vidinė filtravimo masė. O štai čia ir prasideda tikroji magija. Viduje yra kelios sluoksniais išdėstytos medžiagos:
    • Kvarco smėlis – skirtas sulaikyti stambesnes nuosėdas;
    • Specialios filtravimo medžiagos – būtent jos atlieka pagrindinį darbą.

Kas slypi mėlyno baliono viduje?

Taigi, kas gi yra pagrindinis nugeležinimo filtro „veikėjas”? Priklausomai nuo filtro tipo, viduje gali būti:

Katalitinė medžiaga

Daugelyje vandens nugeležinimo filtrų naudojamos specialios katalitinės medžiagos. Jos dažniausiai būna:

  • Mangano smėlis (greensand) – tai natūralus mineralas, prisotintas mangano oksidų;
  • Birm – geležies šalinimui skirtas mineralas, kuris oksiduoja ištirpusią geležį;
  • MTM – modifikuota mangano dioksido terpė, labai efektyvi šalinant geležį ir manganą.

Kaip jos veikia? Labai paprastai: kai vanduo prateka pro šias medžiagas, ištirpusi geležis (Fe²⁺) oksiduojasi ir virsta netirpia forma (Fe³⁺). Tuomet ji nusėda ant filtravimo medžiagos ir vėliau išplaunama regeneracijos metu. Gudriai, tiesa?

Jonitinė derva

Kartais nugeležinimo filtruose naudojama jonitinė derva – tai sintetinė medžiaga, kuri veikia jonų mainų principu. Ji pakeičia geležies jonus kitais, nekenksmingais jonais. Šios dervos ypač efektyvios, kai vandenyje yra ne tik geležies, bet ir kalkių – jos padeda suminkštinti vandenį.

Oras

Ar žinojote, kad kai kuriuose vandens nugeležinimo filtruose naudojamas paprasčiausias oras? Taip taip, būtent jis! Tokiuose aeraciniuose filtruose į balioną įpurškiamas oras, kurio deguonis oksiduoja geležį. Šie filtrai turi specialią oro pagalvę viršutinėje baliono dalyje.

Kaip filtras save išvalo?

Nors vandens nugeležinimo filtras efektyviai sugaudo geležį, jis periodiškai turi būti išvalomas – kitaip užsikimštų. Šį procesą vadiname regeneracija, ir jis vyksta automatiškai:

  1. Atgalinio praplovimo fazė – vanduo teka priešinga kryptimi, išplaudamas sukauptas geležies nuosėdas;
  2. Druskos tirpalo įsiurbimas (jei naudojama jonitinė derva) – atnaujina dervos veikimą;
  3. Lėto skalavimo fazė – pašalina likusias nuosėdas ir druską;
  4. Greitojo skalavimo fazė – sutankina filtravimo medžiagą ir paruošia ją naujam ciklui.

Visą šį procesą valdo ta „protinga” galvutė, apie kurią minėjau anksčiau. Ji gali būti programuojama pagal laiką arba faktinį vandens sunaudojimą.

Kodėl verta investuoti į kokybišką vandens nugeležinimo filtrą?

Gyvenimas su geležimi užterštu vandeniu – tikras galvos skausmas. Nugeležinimo filtrai ne tik pagerina vandens skonį ir kvapą, bet ir:

  • Prailgina buitinės technikos tarnavimo laiką;
  • Sumažina santechnikos valymo išlaidas;
  • Apsaugo drabužius nuo rudų dėmių;
  • Suteikia odai ir plaukams minkštumo.

Geras vandens nugeležinimo filtras tarnaus 10-15 metų, keičiant tik filtravimo masę kas 5-7 metus. Ar ne puiki investicija į kasdienį komfortą?

Pasirinkimo kriterijai

Renkantis vandens nugeležinimo filtrą, atkreipkite dėmesį į:

  1. Geležies koncentraciją jūsų vandenyje – nuo to priklauso filtro tipas;
  2. Vandens suvartojimą – tai lemia filtro dydį;
  3. Filtravimo medžiagos tipą – skirtingiems vandeniams tinka skirtingos medžiagos;
  4. Valdymo galvutės tipą – mechaninė ar elektroninė.

Geriausias vandens nugeležinimo filtras – tas, kuris pritaikytas būtent jūsų vandens savybėms ir poreikiams!

Išvados

Taigi, tas mėlynas balionas jūsų rūsyje – ne šiaip daiktas, o sudėtinga vandens valymo sistema su savo „smegenimis” ir specialiomis medžiagomis viduje. Vandens nugeležinimo filtras – tai tarsi mažas chemijos fabrikas, dieną naktį dirbantis, kad jūsų vanduo būtų švarus ir skaidrus.

Ar ne įdomu, kiek daug technologijų slepiasi po tuo paprastu mėlynu korpusu? Lietuvoje, kur gruntinis vanduo dažnai turi padidintą geležies kiekį, šie filtrai tapo tikru namų ūkio išsigelbėjimu. Todėl kitą kartą, kai atsuksite čiaupą ir pamatysite skaidrų vandenį, prisiminkite tą kuklų mėlyną balioną, tyliai atliekantį savo darbą jūsų namuose!

Parašykite komentarą