Elektros taupymas įmonėje – kiekvieno darbuotojo rankose

nepriklausomas elektros tiekejasKasmet, ne tik buitiniai elektros vartotojai, bet ir verslininkai bei įmonių vadovai su baime laukia Naujųjų metų, kuomet patvirtinamos naujos elektros energijos kainos. Deja, tačiau būtent šis faktorius gamyboje ir įmonės veikloje yra labai reikšmingas, mat kuo didesnė įmonė – tuo daugiau patalpų ir darbo, tad tuo daugiau elektros yra išnaudojama.

Nereikia pamiršti, jog šiuolaikiniame amžiuje vis dažniau rankų darbo technikas keičia automatizuotos, ne retai varomos būtent elektros energijos. Dažnai prasidėjus metams, verslininkai pradeda galvoti apie galimą taupymo rėžimą. Specialistai pastebi, jog itin rezultatyvus gali būti elektros energijos taupymas, kuris tinkamai pritaikytas gali padėti įmonei sutaupyti nuo 5 iki 50 proc. įprastinių išlaidų už elektrą. Tam specialistai pateikia įvairių būtų, kuriuos pagal įmonės veiklą ir turimą situaciją galima pritaikyti skirtingoje srityse.

Susimąstykime apie alternatyvą

85 proc. Lietuvos gyventojų, o taip pat ir juridinių asmenų naudojasi Nacionalinio elektros energijos skirstytojo „Lesto” paslaugomis. Dažnai specialistai pastebi, jog būtent čia gali būti pirmasis žingsnis, padėsiantis sutaupyti elektros energijos. Jei valdote nemažą įmonę, derėtų kreiptis į nepriklausomą elektros tiekėją.

Nepriklausomas elektros tiekėjas – elektros tiekėjas, kuris atitinka visus keliamus kriterijus ir turi specialų leidimą, leidžiantį jam skirstyti elektros energiją. Svarbu pastebėti, jog dažnai nepriklausomų tiekėjų siūlomi įkainiai yra lankstesni. Tai ypač aktualu verslo objektams, kurie kiekvieną mėnesį išnaudoja nemažai elektros energijos. Patariama kreiptis tiesiogiai į nepriklausomą tiekėją ir pasiteirauti, kokias sąlygas ir planus jis gali pasiūlyti būtent Jūsų atvejui.

Žinoma, prieš tai privalote pasidaryti elektros auditą. Tai reiškia, kad įmonėje turite suskaičiuoti, kiek vidutiniškai sunaudojate elektros, kiek Jums tai kainuoja. Taip pat privalu įvertinti rizikas ir perteklius, galbūt akivaizdžiai matyti, kad kažkur įmonėje elektra yra tiesiog švaistoma. Su visais šiais skaičiavimais ir vizija, apie tai, kiek lėšų, išleidžiamų elektros energijai, norite sutaupyti, keliaukite pas tiekėją ir tikėtina, jog jis pasiūlys Jums patrauklų variantą. Dažnai verslo objektai, perėję pas nepriklausomus elektros tiekėjus, atskleidžia, jog sutaupo iki 25 proc. elektros išlaidų.

Įjunkite darbuotojus

Kiekvienoje įmonėje labai svarbų vaidmenį atlieka komanda. O komanda susidaro iš didelės dalies Jūsų darbuotojų. Joks taupymo planas ar kita sistema nepavyks tol, kol į ją nebus įtraukti darbuotojai. Tam privalu surengti atskirą susirinkimą ir paaiškinti, kad darbuotojai turėtų prisidėti prie taupymo plano.

Tiesa, taip paprastai skatinimas taupyti gali ir nesuveikti, todėl vadybos specialistai įsikiša ir teigia, jog geriausia prie to darbuotojus pritraukti įvairiomis motyvacijomis. Pavyzdžiui, pažadėkite darbuotojams, jog už pusę sumos, kuri bus sutaupyta pirmą mėnesį, surengsite smagų vakarėlį darbuotojams arba padovanosite jiems kvietimus į norimą renginį. Žinoma, tik pažado neužteks – reikės tai ir įvykdyti.

Taip pat nepamirškite, jog darbuotojams turi būti papasakojama visa taupymo programa. Kiekvienas darbuotojas turi žinoti, kaip ir kodėl reikia tinkamai taupyti, kad kiekvienas jaustųsi atsakingas už savo darbą ir norėtų prisidėti prie visos įmonės taupymo rėžimo.

Įmonės darbuotojams gali pakakti paprastų vidinių taisyklių, skirtų elektros taupymui:

  • Išjungtų prietaisų atjungimas. Kaip ir namuose, taip dažnai ir darbe, darbuotojai pripratę elektros prietaisus laikyti įjungtus į elektros lizdą nepaisant to, jais naudojasi, ar ne. Tai yra tokie prietaisai kaip telefono įkroviklis, virdulys, spausdintuvas ir kt. Priminkite darbuotojams, jog net ir įjungtas, bet nenaudojamas prietaisas taip pat eikvoja elektros energiją.
  • Reguliuokite apšvietimą. Priminkite darbuotojams, jog jei patalpoje nieko nėra – jai apšvietimas nėra būtinas. Tegu darbuotojai pripranta, jog išeinant iš tuščios patalpos reikia išjungti šviesą. Statistika rodo, jog būtent taip tiek buitiniai, tiek gamyboje elektrą naudojantys vartotojai iššvaisto per 10 proc. visos jų sunaudojamos elektros energijos. Nedideliam priminimui netgi patariama prie patalpų durų ar ant jų priklijuoti nuotaikingą paveiksliuką su užrašu, primenančiu, jog išeinant nereikia patalpoje palikti šviesos.
  • Nebūkite užmaršūs. Dažnai įmonėse, kur didelė dalis darbo vyksta prie kompiuterių, nemaža įrangos dalis lieka įjungta ir po darbo dienos pabaigos. Priminkite darbuotojams, kad išeidami, kiekvienas iš jų išjungtų savo kompiuterius. Šie ne tik sutaupys elektros energijos, bet ir pailsėję geriau veiks kitą darbo dieną.
  • Norėdami dar labiau paskatinti darbuotojus įsijungti į elektros taupymą, galite surengti nedidelį konkursą. Tegu darbuotojai ir patys pamąsto, kur įmonėje elektra yra švaistoma ir kaip būtų galima jos sutaupyti. Surenkite pasiūlymų konkursą ir išrinkite geriausias idėjas. Jas įgyvendinkite visi kartu įmonėje, o idėjų autorius apdovanokite motyvaciniais prizais.

Keiskitės iš esmės

Žinoma, kalbant apie elektros energijos taupymą, čia dažniausiai veikia „lašas prie lašo” dėsnis, kuomet pradedant galvoti apie paprastus dalykus įmanoma sutaupyti nemažai elektros energijos ir išlaidų už elektrą. Tačiau pravartu ir pasidairyti kiek globalesnių idėjų.

  1. Apšvietimo revoliucija

Specialistai pastebi, jog daugiausiai išlaidų elektros energijai galite sutaupyti tinkamai pertvarkę įmonės apšvietimą. šiuolaikinės apšvietimo technologijos ir prietaisai suteikia galimybes sutaupyti net iki 50 proc. elektros energijos. Pavyzdžiui, vienas efektyviausių būdų – pakeisti apšvietimo jungiklius į reguliuojančius arba įvesti apšvietimo kontrolės sistemą su judesių davikliais. Tokio tipo atsinaujinimas įmonėje gali padėti sutaupyti net iki 30 proc. elektros energijos, o kartu ir išlaidų už elektrą.

Parašykite komentarą