Naudoti tepalai

Naudoti tepalaiKur kasmet dingsta keliolika tūkstančių tonų naudotų tepalų. Nejaugi didžioji dalis jo sukūrenama?

Reikia priduoti

Lietuvos automobilių parkas kasmet sunaudoja apie 25 tūkstančius tonų įvairių rūšių alyvos. Apytiksliai aplinkosaugos specialistų skaičiavimais, licencijuoti atliekų tvarkytojai per tą patį laikotarpį surenka apie 3 tūkstančius tonų naudoto tepalo.  Visa kita naudota alyva greičiausiai pakliūna į krosnis ir, aišku Lietuvos aplinką. Mūsų šalis siekia surinkti ir tinkamai perdirbti bent pusę  to kiekio, kuris patenka į rinką. Aplinkosaugos specialistų skaičiavimais, įvertinus natūralų alyvos sunaudojimą, manoma, kad sudeginama apie  15 tūkstančių tonų naudotos alyvos.

Yra neginčijamų duomenų, kad nelegalūs tepalo supirkėjai už toną naudoto tepalo moka 200 – 300 eurų, o licencijuoti atliekų tvarkytojai už tokį  patį kiekį gali mokėti  55 – 130 eurų. Toks kainų skirtumas atsiranda dėl to, kad tinkamo naudotos alyvos surinkimo ir perdirbimo išlaidos  yra gerokai didesnės.

Tačiau labai gaila, bet žmonių sąmoningumas nėra didelis. Žmonės dėl didesnių pinigų gali padaryti bet ką.

Gal laikas priversti ?

Minėtam darbui atlikti mūsų šalyje veikia net specializuotas susivienijimas – Gamintojų ir importuotojų asociacija (GIA). Ji organizuoja eksploatuoti netinkamų transporto priemonių atliekų tvarkymą ir finansuoja  tinkamą transporto priemonių ardymo metu susidarančių neigiamą rinkos vertę turinčių atliekų (buferių, automobilių salono apdailos detalių, plastiko,  gumų, stiklų ir kt) sutvarkymą.  Belieka tik tikėtis, jog žmonių sąmoningumas didės, antraip daugumai iš mūsų teks kvėpuoti labai užterštu oru.Nieko keisto, kad tie patys  žmonės parduoda seną tepalą tiems, kurie jį kūrena, o paskui skundžiasi, esą labai užterštas oras, vaikų negalima išleisti į kiemą, ore tvyro blogas kvapas.

Prasidėjus šildymo sezonui oro tarša  kasmet padidėja. Pavojingiausios žmogaus sveikatai yra smulkios kietosios detalės. Jos nesulaikomos viršutiniuose kvėpavimo takuose ir prasiskverbia į žmogaus organizmą.

Privačių namų kvartaluose, deginant nekokybišką kurą ar atliekas, į aplinkos orą patenka daug kenksmingų medžiagų.  Aplinkosaugininkai nuolat primena, kad Aplinkos oro apsaugos įstatymas draudžia krosnyse deginti atliekas, už tai gali būti skirtos baudos.

Belieka palinkėti mums visiems daugiau sąmoningumo.

Parašykite komentarą