Ko robotai negali padaryti?

robotas

Kartais atrodo, kad filmo „Terminatorius“ scenarijus pildosi. Tai fantastika – talentingų scenaristų „išmislas“, paremtas tam tikromis mokslinėmis tendencijomis. Bet kartais atrodo, kad viskas pildosi ir robotai iš tiesų gali užvaldyti žmoniją.

Dirbtinis intelektas išnaikintų žmones, nes jie yra neefektyvūs. Būtent mūsų neefektyvumas ir yra mūsų žmogiškumas. Tai, į ką robotai žiūri ir negali suprasti – kodėl mes specialiai kuriame problemas darbui, santykiams, bendravimui?

Neseniai Alibaba įkūrėjas kinas Jackas Ma vienoje konferencijoje pasakė, kad mes nebegalime toliau taip auklėti savo vaikų, nes robotai mus aplenks. Turime mokyti savo vaikus vertybių, meno, komandinio darbo ir kitų panašių dalykų, kurių robotai niekada negalės atlikti geriau, nei žmonės. Ko dar jie negalėtų atlikti?

  1. Robotas negali padėti žmogui pasijusti matomam ir išgirstam. Nors Japonijoje yra ne vienas robotas, kurio tikslas – asistuoti pagyvenusiems ir neįgaliems žmonėms, jis negali sukurti tokio santykio, kaip su kitu žmogumi. Dėl to psichologo ir psichiatro specialybės yra visiškai saugios – niekada robotas neatstos realaus žmogaus, kuris klausosi, bando įsijausti į kito žmogaus emocijas ir išgyvenimus ir duoti jam patarimų, kaip bendrauti su savimi ir aplinka. Kodėl? Todėl, kad tai visiškai neefektyvus užsiėmimas.
  2. Simpatija ir empatija – ne robotams. Norint suprasti kito žmogaus išgyvenimus, turime pabandyti įsijausti į jo situaciją. Tai vadinama empatija. Jos mokome savo vaikus nuo mažens. Robotai to išmokti negali, nes žmonių sprendimai jam atrodo visiškai nelogiški. Simpatija taip pat yra robotams ir dirbtiniam intelektui neįkandama užduotis. Prisiminkite kino filmą „Dirbtinis Intelektas“, apie robotą vaiką, kurį įtėviai turėjo palikti miške… Tai tokia tolima fantazija, kad atrodo, jog ji neįmanoma.
  3. Juokauti robotas gali tik savaip. Žmonėms jo juokeliai yra nejuokingi. Ir nebus juokingi niekada. Taigi, komedijos aktoriaus specialybė irgi neišnyks, jos neužgrobs nė vienas robotas, nors yra galimybė, kad iš žmogaus ir roboto komandos juokelių bus daromas pakankamai įdomus šou. Tik pirmuoju smuiku čia grieš žmogus.
  4. Robotai neparašys įtraukiančių knygų ar scenarijų filmams. Kūrybinių galių robotai gali turėti, jei kalba eina apie standartizuotus tekstus, kuriose naudojamos visų priimtos klišės ir frazės. Bet ten, kur reikia kūrybiškumo, gebėjimo reaguoti į skaitytojų reakcijas, kad būtų galima parašyti tęsinius, deja, robotai niekuo padėti negalės. Taigi, rašytojų, poetų, dramaturgų ir scenaristų specialybės saugios. Deja, komercinių tekstų kūrėjų (copywriter) ateityje neliks, nes robotai gali padaryti jų darbą kuo puikiausiai jau dabar.
  5. Robotai nebus geri gydytojai. Jie bus puikūs chirurgai, tačiau ne gydytojai. Priežastis paprasta – gydytojas yra platesnė sąvoka, nei tam tikros medicininės srities žinovas. Gydytojas 10 metų mokosi ne tik diagnozuoti ligą, išrašyti vaistus ir atlikti operacijas, bet ir suteikti savo pacientams viltį, kai niekas daugiau jos nebegali suteikti. Tik gydytojas moka nutylėti tam tikrus dalykus beviltiškai sergančiam pacientui. Tik žmogus gali pranešti artimiesiems, kad trijų mažamečių vaikų mamai džiaugtis šiuo kančių kupinu pasauliu liko vos 3 mėnesiai. Robotas to padaryti negali. Čia ateitis aiški – labai stipri partnerystė, kur robotas operuos, o žmogus gydytojas – gydys.

Norėtųsi pridėti dar vieną punktą, kad robotai niekada negalės dirbti komandoje, tačiau naujausi Boston Dynamics bandymai parodė, kad robotai sugeba atlikti tam tikras užduotis pasiskirstydami darbus. Taigi tik laiko klausimas, kada jų komandinis darbas bus efektyvesnis už žmonių.

 

Parašykite komentarą